11 potenciálních zdravotních přínosů propolisu
Mezi potenciální přínosy propolisu pro zdraví patří jeho schopnost chránit imunitní systém, snižovat záněty, zmírňovat alergické reakce, hojit rány , podporovat krevní oběh, posilovat zdraví očí, zlepšovat poznávací schopnosti a posilovat kosti.
Propolis
I když jsou včely snad nejznámější pro svůj med , mají ve svém arzenálu také další cenný nástroj, propolis. Propolis, běžně známý jako včelí lepidlo, je druh pryskyřičného materiálu, který včely mohou sbírat na nohou z květů, poupat a dalších zdrojů mízy. Poté je přiveden zpět do úlu, kde se většinou používá jako lepidlo k opravě poškození v úlu. Zatímco včelí vosk se obecně používá pro stavby ve velkém měřítku, propolis se používá nepřetržitě k opravě jejich domova. Po tisíce let se získává a získává z úlů a používá se v tradiční medicíně . Toto včelí lepidlo nejen opravuje úl, ale také chrání před nemocemi a poskytuje jim zdravé prostředí k přežití.
Mnoho aplikací propolisu pro lidi závisí na stejných vlastnostech. Pokračuje výzkum týkající se jeho užitečnosti v mnoha zdravotních problémech, ale tisíce let tradičního používání říká hodně. Protože se včely vyskytují po celém světě, bylo objeveno a popularizováno mnoho různých aplikací a použití propolisu. S nárůstem globálního sdílení informací opět vzrostla jeho popularita. Tyto zdravotní přínosy lze z velké části připsat terpenům , esenciálním olejům , antioxidantům, organickým sloučeninám a přírodním kyselinám, které se nacházejí v propolisu. Složení živin se liší v závislosti na regionu a také na rozmanitosti flóry, takže propolis může být na celém světě poněkud odlišný.
Zdravotní přínos propolisu
Podívejme se na nejdůležitější zdravotní přínosy propolisu.
Hojení ran
Jedním z nejcennějších aspektů propolisu, jak pro člověka, tak pro včely, jsou jeho přirozené antiseptické vlastnosti . Nanášením propolisu nebo jeho extraktu na rány můžete chránit otevřené vředy a řezné rány před infekcí, které jsou často mnohem závažnější než rány samotné. Za druhé, jeho antioxidanty mohou urychlit hojení ran, stimulovat průtok krve a růst v těchto oblastech spolu se snížením zánětu.
Protizánětlivá aktivita
V podobném duchu se dá použít i jako protizánětlivý krém na kousnutí od štěnic a jiná kožní onemocnění, která nejsou technicky klasifikována jako rány. Po tisíce let se kousnutí hmyzem, vyrážky a podráždění kůže všeho druhu léčí mastmi vyrobenými s propolisem nebo aplikací této látky přímo na kůži. Díky tomu je dnes účinný jako léčba akné, lupénky, ekzému a dalších kožních infekcí.
Stimuluje oběh
Některé z dalších účinných látek obsažených v propolisu stimulují oběhový systém v těle, což může pomoci zlepšit průtok krve a okysličení různých částí těla. To znamená zvýšení energie, rychlejší hojení ran a zdravější metabolismus . Průtok krve tepnami a krevními cévami je také důležitý pro podporu zdraví srdce a sníží šance na krevní sraženiny , aterosklerózu a následné infarkty nebo mrtvice.
Posílení imunity
I když jsme výše zmínili antiseptické schopnosti propolisu, dopad, který může mít na náš imunitní systém, je mnohem větší. Přidáním malého množství do stravy můžete zvýšit sílu svého imunitního systému díky jeho přirozeným antivirovým a antibakteriálním účinkům .
Antioxidační síla
Antioxidanty dokážou neutralizovat a eliminovat volné radikály z mnoha různých systémů našeho těla, a proto může být látka s vysokým obsahem antioxidantů, jako je propolis, tak cenná. Antioxidanty spolupracují s imunitním systémem a zpomalují postup volných radikálů.
Protirakovinný potenciál
Studie zjistily, že propolis vykazuje antiproliferativní i radioprotektivní vlastnosti . Některé studie na zvířatech také poukázaly na jeho potenciální protinádorové aktivity. Podle článku z roku 2014 publikovaného v Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine je propolis schopen vyvolat apoptózu, zejména v rakovinných buňkách. Výsledky jsou však prý závislé na koncentraci použitého produktu.
Další výzkum z roku 2016 zkoumá radioprotektivní potenciál tohoto včelího produktu, zejména v rakovinných buňkách. To naznačuje, že použití propolisu s radioterapií může nejen chránit před poškozením zářením, ale také zvyšuje radiosenzitivitu buněk rakoviny prsu. K plnému pochopení jeho terapeutické síly je potřeba další výzkum u lidí.
Snížit alergii
V nedávných výzkumných studiích bylo zjištěno, že propolis snižuje závažnost alergických reakcí. Inhibicí produkce histaminů, ke které dochází při setkání s alergenem, může pomoci zmírnit dopad alergenů a zlepšit tak normalitu a kvalitu života těch, kteří jej užívají.
Zlepšit kognitivní schopnosti
Jedním z dalších účinků antioxidantů je zlepšení kognitivních schopností. Volné radikály jsou částečně zodpovědné za „pavučiny“ stáří a stimulací používání a vytváření nových nervových drah může propolis udržet na uzdě kognitivní poruchy a zlepšit paměť, retenci a interakční schopnosti, jak stárneme.
Orální zdraví
Díky protiplísňovým a antibakteriálním vlastnostem propolisu je včelí lepidlo široce používáno také v přípravcích pro ústní hygienu . Bylo zjištěno, že snižuje plak, vředy, herpes a různá další onemocnění ústní dutiny, která postihují rty, dásně a hrdlo. Ústní vody a zubní pasty, které používají propolis nebo jeho koncentrované formy, byly velmi účinné při zlepšování zdraví ústní dutiny.
Vize zdraví
Pokud jste se někdy s věkem obávali o kvalitu svého zraku, pak „nehledejte“ nic jiného než propolis, který je spojen se snížením tvorby šedého zákalu . Předpokládá se, že je to způsobeno antioxidanty, aminokyselinami a bioflavonoidy, které se v něm nacházejí.
Péče o vlasy a pleť
Propolis je již tisíce let znám jako způsob, jak zlepšit zdraví a krásu pokožky a vlasů . Můžete jej lokálně aplikovat na pokožku a pokožku hlavy. Jeho konzumací získáte i zdravotní benefity.
Poslední slovo varování: Přestože jsou výhody propolisu působivé, v minulosti byly hlášeny vedlejší účinky, včetně těch, kteří trpí astmatem a kohokoli s problémy s krvácením. Může zpomalit srážení krve a negativně ovlivnit dýchání. Pokud jste alergičtí na med, včelí produkty nebo některé druhy stromů či šťáv, propolis nepoužívejte. Před přidáním tohoto do svého zdravotního režimu si také promluvte s lékařem a vždy získejte doplňky výživy a bylinné přípravky z důvěryhodných zdrojů.