10 příznaků duševní nemoci

10 příznaků duševní nemoci

Duševní zdraví je velmi důležité pro naše celkové zdraví a pohodu. Duševní zdraví ovlivňuje způsob, jakým myslíme, cítíme, chováme se, a má vliv i na ostatní v našich životech. Duševní zdraví může být ovlivněno prostředím, genetikou a dokonce i nerovnováhou v chemii mozku, což vše může vést k rozvoji duševních chorob. Některé příklady nemocí a nemocí duševního zdraví jsou klinická deprese, úzkostná porucha, bipolární porucha a mnoho dalších. Zde je 10 příznaků duševní choroby, abyste mohli být proaktivní a starat se o sebe.

  • Úzkost, obavy nebo neklid

Je v pořádku mít občas strach, protože ne všechno může jít podle našich představ, ale jsou situace, ve kterých nadměrné obavy mohou vést ke stresu a úzkosti a případně k záchvatu úzkosti. Úzkost a chronickýstres může vést k poškození mozku a může zvýšit riziko deprese a demence.   

  • Trvalé změny vašeho spánkového plánu

Doporučuje se spát 7-9 hodin a neustálé změny spánkového plánu mohou být známkou duševní choroby. Například nespavost může být známkou úzkosti a hypersomnie (přespání) může být známkou deprese.

  • Náhlé zvýšení nebo snížení chuti k jídlu

Je v pořádku toužit zhubnout pár kilo, ale metody, kterými se tím zabýváte, mohou také určit, zda máte duševní chorobu. Většina poruch příjmu potravy je způsobena narušením kognitivních funkcí, například anorexie je často způsobena zkresleným pohledem na tělo. Záchvatové přejídání (totální ztráta kontroly chuti k jídlu) může být mechanismem, jak se vyrovnat se stresem, ale není pro tělo bezpečné. Mozek se stává odolným vůči hormonům, které signalizují sytost, to může také vést k obezitě, cukrovce a dalším kardiovaskulárním komplikacím. Ztráta chuti k jídlu a nadměrný hlad jsou také příznaky deprese .

  • Pocit viny, bezcennosti nebo bezúčelnosti

Každý selže a je naprosto normální cítit se špatně nebo litovatavýsledek. Všichni máme ve svém životě body, kdy se nic nedaří, ale neustálé pocity viny , bezcennosti a nedostatku cíle jsou příznaky spojené s duševní chorobou, zejména depresí.

  • Náhlé změny nálady nebo emocionální výbuchy

Být šťastný, smutný, naštvaný a vzrušený jsou emoce, které můžeme jako lidé vyjádřit. Rychlé kolísání těchto emocí může být spojeno s bipolární chorobou, duševní chorobou, která ovlivňuje rychlost, jakou se tyto nálady projevují. Varovným signálem deprese může být i  náhlý emoční výbuch hněvu nebo smutku .

  • Stažení ze života

Důležité jsou příležitostné přestávky ve škole, v práci nebo při určitém stresu. Dokonce i školy dávají přestávky, jako je Den díkůvzdání, zimní, jarní a letní prázdniny, chápou, že i studenti potřebují uniknout ze školního prostředí. Stažení ze života je spíše trvalým vytržením z reality, je klasifikováno jako ztráta zájmu, méně sociální a ztráta potěšení z běžných činností, které mohou vážně ovlivnit kvalitu života člověka a potenciálně se rozvinout v duševní onemocnění.

  • Důsledně se cítíte depresivně nebo nešťastně

Většina z nás má koníček, který nám dělá radost, ale pokud zjistíte, že ztrácíte zájem nebo motivaci k činnostem, které je dříve bavily, může to být známka duševní choroby. Depresivní jedinci obvykle postrádají motivaci a energii dělat každodenní aktivity. 

  • Necítit se

Duševní onemocnění může změnit vnímání sebe sama a reality. Pokud se nacházíte na klidném, bezpečném místě a něco se vám na vás, vašem účelu a vaší existenci nezdá úplně v pořádku nebo pokud jste neustále zmatení, můžete být vystaveni riziku duševní choroby.

  • Silné pocity hněvu

Výbuch vzteku nebo frustrování z nepatrných věcí mohou být příznaky deprese nebo jiných duševních chorob. Hněv je normální, je to jedna z mnoha emocí, které jako lidé dokážeme vyjádřit, ale silné pocity hněvu nebo nenávisti vůči sobě samému jsou nebezpečím sebevraždy nebo sebetýrání.

  • Myšlenky na smrt

Pokud se cítíte zahaleni temnotou bez možného řešení kromě smrti, pravděpodobně vám hrozí duševní onemocnění. Jak bylo uvedeno dříve, 90 % těch, kteří spáchali sebevraždu, mělo duševní chorobu.